2021.08.04

Pierwsze firmy rozpoczynają testy swoich rozwiązań w Piaskownicy Blockchain

Zakończyła się pierwsza edycja naboru kandydatów do Sandbox Blockchain, piaskownicy biznesowo-technologicznej umożliwiającej testowanie rozwiązań opartych na blockchainie. Swoje pomysły będą testować w Polsce lokalne startupy oraz firmy z Izraela, Rosji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii i Irlandii. W ramach projektu prototypowane będą rozwiązania z zakresu usług finansowych, bezpieczeństwa danych, rozliczeń na rynku energii czy tokenizacji nieruchomości.

Zainteresowanie blockchainem wśród instytucji finansowych spowodowało wzrost liczby firm, rozwijających różnorodne usługi oparte na tej technologii. Do tego grona innowatorów należy zaliczyć organizacje, które jako pierwsze zostały zakwalifikowane do testów w Piaskownicy Blockchain, stworzonej na zasadach partnerskiej współpracy przez KIR, PKO Bank Polski, IBM, Chmurę Krajową, UKNF, Fundację Fintech Poland oraz Fundację KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Bezpieczeństwo danych wzmacniane przez blockchain

W trzecim kwartale 2021 r. testy swoich rozwiązań w ramach platformy Sandbox Blockchain rozpocznie 19 firm. Należą do nich przedsiębiorstwa i startupy z branży finansowej, ale nie tylko – są to spółki zajmujące się energetyką, logistyką, sprzedażą, dostawcy rozwiązań z zakresu bezpiecznego obiegu dokumentów i poufnej komunikacji, firmy związane z obsługą sektora bankowego, a także oferujące usługi i systemy IT dla firm. Guarantizzy i Anchor Software to firmy, które jako pierwsze zakończyły proces formalnego on-boardingu na platformie i rozpoczęły fazę testów.

Naszym celem jest udostępnienie firmom kompleksowego i sprawnego narzędzia do obsługi gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, zapewniając przy tym najwyższy poziom bezpieczeństwa i wiarygodności. Wierzymy, że wykorzystanie technologii blockchain, dzięki zastosowaniu algorytmów i kryptografii, zapewni ochronę danych wrażliwych i pozwoli realizować transakcje w czasie rzeczywistym – tłumaczy Jakub Wrede z Guarantizzy i dodaje: Współpraca z PKO Bankiem Polskim, KIR i IBM w ramach Sandbox wydaje się idealnym rozwiązaniem dla młodych firm, takich jak Guarantizzy. Pozwoli bankowi i nam dopracować projekt i przetestować go w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, a przyszłym użytkownikom da pewność, że rozwiązanie zostało zweryfikowane przez najlepszych specjalistów i niezależne instytucje. Co więcej, wypracowane standardy pozwolą w przyszłości na sprawne dołączanie kolejnych banków i firm ubezpieczeniowych.

Pionierem w fazie testów na platformie jest także startup Anchor Software, czyli poznańska firma specjalizująca się w technologii blockchain. – Nasze rozwiązania tworzymy przede wszystkim z myślą o dostarczeniu realnej wartości biznesowej dla klienta. Mamy już praktyczne doświadczenie w implementacji oprogramowania do projektów opartych o technologię blockchain w przedsięwzięciach realizowanych wspólnie z podmiotami sektora finansowego. Pozyskując klientów na różnych rynkach zawsze stawiamy na jakość i bezpieczeństwo świadczonych przez nas usług. W kontekście współpracy z PKO Bankiem Polskim i KIR możemy śmiało powiedzieć, że takiego transferu wiedzy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym potrzebujemy, aby się prężnie rozwijać. Powstanie Sandbox Blockchain jest świetnym przykładem jak należy to robić – mówi Rami Al Dahhan z Anchor Software. 

Firmy korzystające z Sandbox Blockchain mają dostęp do bezpiecznego, gotowego środowiska w technologii rejestrów rozproszonych, w którym tworzone i testowane będą ich rozwiązania.

Dodatkowo, otrzymają bieżące wsparcie w zakresie wiedzy regulacyjnej i zgodnościowej w obszarze usług finansowych. – Cieszymy się, że piaskownica posłuży firmom dostrzegającym biznesowy potencjał rozwiązań opartych na technologii blockchain. Zależy nam na tym, by jak najwięcej cyfrowych i innowacyjnych usług pojawiało się na rynku – mówi Dorota Dublanka, prezeska Fundacji KIR na Rzecz Cyfryzacji Cyberium i dodaje: – Dobrze wiemy, jak dużym wyzwaniem finansowym i operacyjnym jest przeprowadzenie odpowiednich testów i dopasowanie produktu do wymogów rynku. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami pomagamy uczestnikom Sandboxa nie tylko pokonywać bariery technologiczne, lecz także wspieramy kompetencyjnie w obszarach biznesowych czy prawnych.

Sandbox Blockchain to pierwszy w Polsce projekt technologiczny, który umożliwia darmową akcelerację innowacyjnych rozwiązań opartych na blockchain Hyperledger Fabric (HLF). Użytkownicy platformy mogą nie tylko testować swoje pomysły pod względem technologicznym, ale również wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami z parterami projektowymi. Sandbox Blockchain powstał dzięki współpracy 7 podmiotów: KIR, IBM i Chmura Krajowa tworzą podstawy technologiczne platformy oraz zapewniają wsparcie technologiczne, PKO Bank Polski i Fundacja FinTech Poland – wsparcie inwestycyjne, Fundacja Cyberium – wsparcie społeczne, a UKNF – wsparcie regulacyjne.