2021.06.24

26 firm zgłosiło swoje rozwiązania do testowania w Sandbox Blockchain

Minęło pół roku od otwarcia naboru do Piaskownicy Blockchain, bezpłatnego środowiska testowego przeznaczonego dla rozwiązań i usług opartych na technologii blockchain, dostarczonej i obsługiwanej przez IBM Polska. Wnioski zgłoszeniowe wypełniło do tej pory 26 firm, zarejestrowanych w 8 państwach. Swoje pomysły chcą testować m.in. podmioty pracujące nad nowymi rozwiązaniami w obszarach usług finansowych, bezpieczeństwa danych, narzędzi AML oraz tokenizacji nieruchomości.

Przez pierwsze sześć miesięcy funkcjonowania, do programu Sandbox Blockchain zgłosiło się 26 firm, z czego aż 19 w tym roku. Chęć wzięcia udziału w projekcie zgłosiły nie tylko przedsiębiorstwa z Polski, ale również startupy z Izraela, Rosji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii oraz Irlandii.

– Zadaniem projektu Sandbox jest stymulowanie innowacyjności, dlatego zależy nam, aby nowe rozwiązania testowało jak najwięcej firm, niezależnie od wielkości czy kraju pochodzenia. Wierzymy, że blockchain ma ogromny potencjał, który może znaleźć praktyczne zastosowanie w każdym sektorze gospodarki. Uniwersalność tej technologii dostrzegają także zgłaszające się do programu firmy – mówi Michał Wetoszka, dyrektor Biura Inicjatyw i Projektów w KIR i dodaje: W pierwszej fali naboru do piaskownicy znalazły się organizacje myślące m.in. o bezpieczeństwie danych, rozwiązaniach AML, ale również rozwijające usługi związane z zarządzaniem obrotem nieruchomościami – to pokazuje, że nie ograniczamy się do jednej branży czy sektora.

Technologia blockchain może zrewolucjonizować sposób, w jaki uczestnicy działający w połączonym cyfrowo systemie, dzielą się informacjami i jakich używają reguł i modeli biznesowych. Dzięki cechom takim jak integralność, kompletność i trwałość informacji może być wykorzystywana w każdym sektorze, także tych silnie regulowanych i pracujących z wrażliwymi danymi. Do szerokiego zastosowania nowej technologii w biznesie potrzebne jest jednak wyznaczenie uniwersalnych standardów technologicznych i regulacyjnych.

Usługi oparte na blockchain – np. w postaci trwałego nośnika – już funkcjonują w branży finansowej i ubezpieczeniowej i są dostarczane m.in. przez partnerów przedsięwzięcia. Ekspercki know-how i własne doświadczenia w środowisku produkcyjnym pozwalają na zaoferowanie w ramach piaskownicy solidnego wsparcia technologicznego i biznesowego.

– Współpracując na co dzień z młodymi firmami widzimy z jakimi przeszkodami muszą się zmierzyć przed wprowadzeniem na rynek nowej usługi. Dlatego wiemy, jak ważne jest tworzenie takich projektów jak Sandbox Blockchain, który pozwala w fazie testowania ograniczyć koszty i zweryfikować biznesowy potencjał rozwiązania. Co ważne, nasza piaskownica oferuje także dostęp do konsultacji w zakresie regulacji, dzięki czemu testowane usługi mogą być rozwijane w zgodzie z wymogami prawnymi i szybciej trafiać na rynek – tłumaczy Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji z PKO Banku Polskiego.

 Rozwój technologii blockchain w Polsce jest jednym z naszych priorytetów. Chcemy, aby każda firma budująca rozwiązania oparte o tą technologię miała do niej łatwy dostęp, co powinno zmniejszyć tak zwany koszt wejścia. Zespół ekspertów IBM Polska będzie czuwał nad poprawnym działaniem piaskownicy jednocześnie pracując nad jej dalszym rozwojem, zapewniając użytkownikom Sandbox Blockchain dostęp do najnowszych rozwiązań – mówi Artur Wróblewski, Dyrektor Działu Konsultingu IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Sandbox Blockchain, oparty na technologii hyperledger fabric, został uruchomiony w listopadzie 2020 r., dzięki współpracy KIR, PKO Banku Polskiego, IBM, Chmury Krajowej, KNF, Fundacji Fintech Poland oraz Fundacji KIR na Rzecz Cyfryzacji Cyberium. Jest to pierwsze w Polsce bezpłatne środowisko testowe dla rozwiązań korzystających z blockchain w modelu prywatnym, do którego może przystąpić każda organizacja, niezależnie od wielkości czy kraju pochodzenia.